nyc night

USA Trip 2015 – New York

Letěli jsme s British Airways/American Airlines s přestupem na Heathrow. Let byl plánován na druhý den ráno, takže jsme přespali v nedalekém hotelu. Ráno jsme se svezli s double-decker a spěchali na letiště.

New York City

Let byl v pohodě, dosednutí na JFK bylo hladké. AA se o nás starali asi nejlépe ze všech aerolinek se kterými jsme letěli. Co jsme úplně nevěděli bylo kde si vlastně koupit jízdenky na místní veřejnou dopravu. Soudě dle vyjevených výrazů ostatních turistů jsme nebyli jediní. Pak jsme ale zjistili, že musíme jet s air train do severní části letiště na Jamaica station.

Ubytování v NYC jsme měli zajištěné již 4 měsíce předem přes AirBnB. Naším hostitelem byla Nadine, která se za námi byla i podívat a dávala nám rady. Přestože jsme se nacházeli v černošské čtvrti nikdy jsme neměli pocit nějakého nebezpečí.

Naše ubytování v Brooklynu.

První den jsme strávili…spánkem. Jet-lag na nás dolehl plnou silou a my byli jak zombíci, neschopní cokoli dělat.

Brooklyn Bridge

Následující den jsme skočili na vlak z nedaleké Pennsylvania Av a vydali se směr Manhattan. První zastávkou ale byl Brooklyn Bridge.

Kdo si někdy stěžoval na metro v Praze by se měl někdy do NYC podívat. Malé, špinavé, teplo jak v sauně. Po nástupu do vlaku přesný opak – zima jak v lednici. A pak se nedivte, že máte rýmu.

První věc, která mě zarazila, byla velikost Manhattanu při pohledu od paty mostu – není až tak velký jak by se mohlo zdát.

 

9/11 Memorial, One WTC

Oba bazény s vodopády, resp. původní základy WTC jsou jedním slovem obrovské. Po jejich obvodu jsou bronzové pláty s vyrytými jmény všech obětí.

Times Square

Rockefeller Center, Top of The Rock

Vstupenka stojí asi 30$. V jednom z dolních pater je malé museum s fotkami rodiny Rockefeller, historickými předměty atd. Můžete se tu i nechat vyfotit.

Fronta k výtahům byla celkem dlouhá, spousta lidí z různých koutů světa. Strop výtahu je průhledný a při jízdě se na něj promítá vizualizace. Celou cestu nahoru jsme se dívali jak rychle jedeme. Nahoře jsme byli odhadem za 30 sekund.

Výhled je super, celé město jako na dlani. Je vidět známé dominanty jako Empire State Building, Chrysler Building, Metlife, Central Park, v  dáli One WTC.

Hned u budovy je prodejna Lego, to by bylo abychom se tam nepodívali.

Staten Island

Na Staten Island jsme se zdarma dostali parníkem z Battery Park na jihu Manhattanu. Propluli jsme kolem Sochy Svobody, v dáli jsme viděli Ellis Island, Verrazano–Narrows Bridge. Parník nás dovezl do stanice St. George Terminal. Chvíli jsme z doků pozorovali maličký Manhattan, který byl často celý zakryt okolo projíždějícími nákladními loděmi.

 

Chinatown

Little Italy

Trochu nám vyhládlo, tak jsme se stavili v Gelso & Grand v ulici Grand Street. Doporučuji.

Flatiron, Grand Central Terminal, Bryant Park, Carnegie Hall

Central Park

Před návštěvou parku jsme se chtěli někde najíst. Zjistili jsme, že nedaleko by měla být burgrárna burger joint, ale nemohli jsme ji vůbec najít. Pak jsme ji objevili v malé chodbě uvnitř hotelu, no kdo by to čekal? V dáli bylo vidět zářící logo burgeru a před ním dlouhá fronta. No, to asi bude ono. Čekání se vyplatilo, burger byl dobrý. Takže až budete v NYC a mít hlad, stavte se v podniku burger joint, v hotelu Le Parker Meridien 🙂

Central Park. Konečně trocha zeleně. A hlavně klidu.

 

V příštím dílu přeletíme do Seattle a národních parků v jeho okolí.